frdeenprint

Liste des artistes /

Les artistes




'54 '58 '62 '66 '70 '75 '80 '86 '91 '00 '09
360° 09
Aeberli Matthias 80
Aeppli Eva 75 80
Aeschbacher Hans 54 58 62 66 70
75
Affolter André (Condé) 54
58
62
66
70
Agustoni Paul 70
Altherr Jürg 80
86
Angeles Marco 91
Annoni Franco 54
Anselmo Giovanni 91
Arbi (Bechtler Ruedi) 80
Armleder John Michael 75
Arp Jean 66
Auguste-Dormeuil Renaud 00
Bally Théodore 70
80
Balmer Hans
Balmer Lorenz 54
62
75
Bänninger Otto 58
Banz Stefan 00
Bänzinger Ueli 66
Bär Nelly 58
62
66
Bär Werner 54
58
de Barros Fabiana 09
Barmand Jacques 54
Baud François 54
Baud Paul Maurice 54
Bauer Heiner 80
Baviera Michael 80
Bellini G. Paolo 70
Benazzi Raffael 54
66
70
75
80
Berger Ueli 66
70
75
80
86
Berthoud Francis 70
75
80
Beutler Martin 09
Bianchi Paul 54
66
Bill Max 54
58
75
80
Blanc Pierre 54
Blanckart Olivier 00
Blättler Rudolf 80
Bodmer Walter 54
58
Bögli Robert 66
Boillat Claude 70
Bolomey Roger 66
80
Bonnot François 80
Bossut Etienne 00
Brand Heinz 75
80
Braus Hedwig 54
62
66
Brem Rolf 54
58
Breuning Olaf 00
Briand Jean-Pierre 86
Brignoni Serge 58
62
66
Brodwolf Jürgen 80
Brogni Hans 54
62
Bruckner Kurt 86
Brunner Gottfried 75
Brütsch Friedrich 75
Buchanan Roderick 00
Bucher André 70
Bucher Carl 75
80
Bucher Heidi 80
Büchi René 80
Buchli Rudolf 80
Buchwalder Ernst 75
80
86
Büchel Christoph 00
Bühler Rudi 70
Burckhardt Carl 54
Burgdorfer Ernst 70
Burger Walter 80
Burkhalter Marianne/Haerle Christoph/Schaedler Mathias/Sumi Christian 80
Burkhardt Kurt 70
Bürkler David 80
Calatrava Santiago 86
Camesi Gianfredo 70
75
80
Candolfi Serge 70
75
80
Castiglioni Albin 54
Claire Fontaine 09
Claraz Antoine 54
Coffin Peter 09
Conne Louis 58
62
66
70
80
Corillon Patrick 00
Covo Marc 86
Daepp Margaretha 91
D'Altri Arnold 54 58 62 66 75
De Montaigu Charles 80
de Vries Regina 70
Decker Simone 00
Defraoui Silvie & Cherif 91
Deleu Luc 91
Delieutraz Edouard 80
Deller Jeremy 00
Demut Trudi 62 75
Dickerhof Urs/Luks Georges/Zaugg Marc 86
Distel Herbert 66 70 86
Duarte Angel 66 70 75 80
Dubach Alois 86
Ducimetière Gérald 70 75
Duss Roland 54
Eberle Urs 80
ECAL, Students project of the Visual Art Department of ECAL directed by Fabrice Gygi.
Students: Yana Dubosson, Justine Dufour, Émilie Guenat, Alexandra Haddad Martinez, Anne Hildbrand, Sarah Margnetti, Natalia Nosova, Cathia Rocha, Orianne Zanone, Aline Zeltner
09
L'école de Stéphanie 09
Eggenschwiler Franz 75 80
Egli René 09
Egloff Anton 66 70 75 80
Engel Michel 75 80
Engler Jakob 66 70 75 80
Etcetera Ateliergemeinschaft 80
Eurythmie Zuccoli 09
Fähndrich Walter 91
Fahrni Samuel 54
Fei Cao 09
Ferrario Aldo 80
Filliou Robert 09
Fiorese Heinz 54
Firman Daniel 00
Fischer Franz 54 58 62 66 70 75
Fischer Walter 80
Fischli Hans 62 66 70 75 80
Fivian Bendicht 66
Fleury Jean-Damien 00
Flückiger Carlo 75
Fontana Annemie 70 75 80
Fontana Corsin 86
Fontana Dominique 80
Fontana Renzo 62
Förderer Walter M. 86
Frentzel Gunter 86 91
Fricker Hansruedi 80
Fries Holger + Jas Mona 09
Frutiger Adrian 66
Fucktory Biel 80
Fueter Ma1 54
Gander Ryan 09
Garfield Peter 00
Geissberger Hans 58
General Idea 09
Gerber Hans 75
Gerdes Ludger 91
Germann-Jahn Charlotte 58 66 70
Gerstner Karl 75
Gfeller Reinhard 75
Giacometti Alberto 58 66
Gigon André 58 62 66
Gilardi Bernocco R. 62 66 70
Gisiger Hansjörg 58 62 66 75
Golinski Andreas / La Rada 09
Gottardi Fritz Bruno 70 75
Granwehr Florin 75 86
Grinspum Ester 91
Grossert Michaël 58 75 80
Group Bélier 09
Gruber Alfred 62 70
Gruber-Stieger Jaqueline 80
Gruber Ulrike 00
Grunder Mariann 62 66 70 75 80
Gsell-Heer Margrit 58
Guggenheim-Weil Susi 62
Gürtler Walter 58
Gutmann Willi 66
70
Gygi Fabrice 00
09
Györfi Alexander 00
Haaning Jens 00
Hächler Peter 62
66
75
80
Häckel Wolfgang 70
80
Haerle Christoph 86
Häfelfinger Eugen 58
62
Haldemann Walter 80
Hanselmann-Erne Adelheid 75
Hattan Eric 00
Hebeisen Ernst 62
66
Hefti Bernhard 75
Hersberger Lori 00
Hess Esther 80
Hess Hildi 58
Hofkunst Alfred 75
Höller Carsten 09
Holmkvist Saskia + Thal Andrea 09
Honegger Gottfried 70
Hotz Roland 75
80
Hubacher Hermann 58
Huber Hans Rudolf 75
80
Huggler Arnold 54
58
Huser Theodor 75
Hutter Schang 75
80
Imfeld Hugo 54
Imfeld Karl 75
Ischi Pierre 75
80
Iseli Rolf 70
75
Jacot Pierre-Martin 70
Jacot-Guillarmod Robert 54
Jaggi Luc 54
Jakobsen Henrik Plenge 00
Jaquier Pierre 70
Joerin Hanns 54
Jordi Ernst 80
Josephsohn Hans 54
86
Jung Roland
Kathariner Alois 75
Kaufmann Walter 75
Keller Gottfried 54
58
Kemeny Zoltan 58
62
66
The Kingdom of Elgaland-Vargaland / KREV 09
Koch Ödon 58
62
66
70
Kocher Lis 80
Kohlbrenner Beat 70
75 80
Kolb Spallo 86
Kretz Walter 70 75 80
Küng René 66 75
80
Kunz Peter 66 70 75 80
Kusolwong Surasi 00
L/B, Lang Sabina + Baumann Daniel 00 09
Lachat Nicole 62 66 70
Lador Jacques 54
Land Peter 00
Lane Abigail 00
Lasserre André 54
Latour Jean 62
Leiser Willy 58
Leuba Jérôme 09
Lienhard Robert 58 62 66 70
Linck Walter 54 58 62 70 86
Lüchinger Roland 80 86
Lüchinger Thomas 75
Luethi Rolf 70
Luginbühl Bernhard 54
58
62
66
70
75
80
Malbin Ursula 58
Marek Raoul 91
Margo (Weber-Junod) 70
Mariotti Yves 80
Marti Max 70
Martin Milo 54
Marty Meinrad 54
Mathys Marcel 66
Mattes Rudolf 80
Mattioli Silvio 54 62 66 70 75 80
Mauboulès Jean 75 80
Megert Christian 66 70 75 80
Meier Dieter 80
Meierhofer Erwin 70 75 80
Meister Peter 62 75 80
Mercier Mathieu 00
Merrick Thom 00
Metzler Kurt Laurenz 70
75
80
Meyer Alfred 54
Meylan Alexandre 62
Micronations 09
Minkoff Gérald 62 80
Moilliet Peter 54
Monk Jonathan 00
Monney René 62 70
Moser René 80
Moser Wilfried 75
Mosset Olivier 00
Motti Gianni 00
Müller Christian Philipp 91
Müller Erich 54
Müller Frédéric 62
Müller Manuel 75
Müller Otto 62
Müller Robert 58 66 75
Müller Ruth 70
Müller-Brittnau Willy 70
Mullican Matt 09
Musy Gérard 54
Naef Werner 70
Nauer Joseph 58
Niederer Heinz 80
NSK State / IRWIN 09
Nussbaumer Lorenz 75 80
Nyffenegger Samuel 80
Odermatt Josef Maria 75 80
Oleson Muriel/Minkoff Gérald 86
O.N.S. - die neue zeit 09
Oppenheim Meret 75
Paolucci Flavio 70 75 80
Parsifal 09
Pedretti Erica 80
Pedretti Gian 75
Pedretti Giuliano 75
Pereda Ana 86
Perincioli Marcel 54 62 66
Perret Mai-Thu 09
Perrin Carmen 91
Perrin Fred 66 70 80
Perrin Léon 54 58 62
Perusset Jean-Pierre 54
Pestalozzi Ivan 75
Pfenninger Kaspar 75 80
Pflumm Daniel 00
Piguet Gustave 54 58 62
Polliand Daniel 80
Poloni Marco 09
Ponçet Antoine 54 58 62
Pösinger Franz 75 86
Pozarek Vaclav 91
Presset Henri 58 75 80
Probst Jacob 54
Purtschert Franz 58 66
Raboud André 80
Radermacher Norbert 91
Ramette Philippe 00
Ramseyer André 54 58 62 66 70 75
Ratti Battista 54
Regli Peter 09
Rehmann Erwin 54 58 62 66 70 75 80
Relax (Chiarenza/Hauser/Croptier) 00
République du Saugeais 09
Reuterswärd Carl F. 80
Reymond Casimir 54
Richier Germaine 54
Riedl Marie Edina 54
Rittener Didier / Demierre Carla / Martini Federica 09
Robert-Tissot Christian 00
Roos Otto 54
Rossi Remo 54 58 62 66 70 75
Rossini Alma 70
Roth Dieter 54 75
Roth Paul 54
Röthlisberger Paulo 54
Rouiller Albert 62 66 70
Ruegg-Leutold M. 62
Ruenzi Fritz 80
Ruggiero Daniel 00
Russo Giudici Irma 58 62
Rütimann Christoph 91
Saegesser Marguerite 58 62 66
Sallenbach Katharina 54 62 66 70
Schaedler Mathias 86
Schaub Mischa 75
Schenk Peter 75
Schenker Katja 09
Scheurer Jean 86
Schilling Albert 54 58 70
Schindler Rudolf 62
Schneider Jimmy Fred 62 66 70 80
Schoop Ueli 54 58
Schopfer Loul 54
Schorderet Bernard 62
Schüpfer Ernst 66
Schwarz Heinz 54 58 62 66 70 75 80
Schwarz Martin 80
Seibt Dieter 75 80
Seiler Kerim 09
Selmoni Pierino 54 58 62 66
Sieber Paul 70
Siebold Pierre 54
Siegenthaler Albert 70 75 80
Signer Roman 75 80 86 00
Sigrist Kurt 70 75 80 86
Sigrist Richard 80
Solakov Nedko 09
Somaini Francesco 66
Sommer Ed. 70
Spalinger Nika 00
Speck Paul 54 58
Spescha Matias 80 86
Spoerri Daniel 70 75
Spörri Eduard 54
State of Sabotage (SoS) 09
Stankiewicz Zygmunt 66
Stanzani Emilio 54 58 62
Staub Josef 66 70 75 80
Stäuble Jürg 75
Steiger Alex 62
Steiger-Crawford Flora 54
Steiner Gerda & Lenzlinger Jörg 09
Stern Jean 91
Stieger Jacqueline 66 70
Stocker Ludwig 75 80 86
Stocker Norbert 80
Stöcklin Eduard 70
Storrer Peter 75 80
Streiff Matthias 80
Studer Harold 70
Studer-Koch Rosa 66 70
Stürchler Albert 54 58 62
Sumi Alfred 86
Superflex 09
Suter Ernst 54 58
Suter Hugo 80
Suter Paul 58 62 66 70 75 80
Suter Urs 80
Tagwerker Bernard 75
Talman Paul 80
Teucher Otto 66 70 75 80
Tinguely Jean 62 75 80
Torres Manuel 75 80
Travaglini Peter 70 75
Tritten Gottfried 75
Trouvé Tatiana 09
Tschan Peter 86
Tschannen Jürg 75
Tzaig Uri 00
Uehlinger Max 54 62
Varini Felice 91
Verjux Michel 91
Vetter Konrad 75
Vieille Jacques 91
Vieira Mara 62 66
Villiger Hannah 75
Vogel Hannes 86
Vögeli Walter 58 62 66 80
Volz Hermann 62 66 70
von Ah Hanspeter 75
von Matt Hans 54
von Reitzenstein Vera 58
von Wattenwyl Peter 70
Vuilleumier Willy 54
w+w, Wu Annie + Wojtyra Tonik 09
Wagner Hans Ruedi 66 70
Walter Heramnn 54
Wanner Reinhard 86
Weber Bruno 80
Weber Denis 70
Weber Max 54
Weber Willy 66 70 75 80
Weder Jakob 54
von Wedemeyer Clemens 09
Weiner Lawrence 91
Weiss Max 54 58 62 66 70 75 80
Weisskopf Adolf 54 58
Wenger Edwin 70
Wenger Peter 86
Werro Roland 70 75 80
Weyl Hellen 62 66
White Gillian 70 80
Wiedmer Paul 80
Wiggli Oskar 58 62 66 70 75 80
Wimpheimer Willy 75 80 86
Wino Kurt 70
Winteler Anna 80
Wirz Dadi 86
Wirz Tobias 80
Witschi Friedrich (Framus) 66 70
Witschi Werner 54 58 62 66 70 75 80
Wurm Erwin 00
Wyse Dana 00
Wyss Josef 54 58 62 66 70 75
Zäch René 91 09
Zaugg Rémy 91
Zeller André-Paul 66 70 80
Ziegler Mel/Ericson Kate 91
Zittel Andrea 09
Zoderer Beat 86
Zorro & Bernardo 09
Zschokke Alex 54
Zumthor Peter 91
Zürcher Arnold 58 62 66 70
84 62 68 75 95 105 123 35 24 39 44